Jak vyčistit společenské šaty

Jemné materiály si žádají speciální péči. Abyste svou slavnostní róbu nevyužili jen jednou, osvojte si pár pravidel. Které materiály mohou jít do pračky a které jen do čistírny? Jak prát šaty ručně? Opravdu pomůže i citron či sůl? Na tyto a další otázky naleznete odpovědi v následujících řádcích.

Přečtěte si také: Saténové šaty - luxus k dispozici pro všechny

Způsob čištění společenských šatů závisí v první řadě na jejich materiálu. Některé snesou více, jiné méně. Poradíme vám, jak je zbavit nečistot, aniž by utrpěla jejich barva či tvar.

Základní manuál praní společenských šatů:

1. Čtěte štítky

Bezpodmínečně první věc, kterou byste měli udělat předtím, než se pustíte do čištění slavnostních šatů, je přečíst si pokyny na štítku. Můžete mít za sebou tuny odpraného prádla, ale společenské šaty občas háklivostí materiálu dokáží překvapit. A jelikož jde většinou o zboží vyšší cenové relace, určitě si je nechcete po prvním použití zbytečně zničit.

Pračka

Pokud šaty můžete prát v pračce, nastavte si jemný cyklus s doporučenou teplotou a šetrným čistícím prostředkem. Nejlépe uděláte, pokud je umístíte do síťovaného sáčku na prádlo, aby se vám nezachytili a nezamotali s ostatními věcmi. Pozor zejména při flitrovaných šatech, ty perte určitě převrácené naruby.

Ruční praní

Při ručním praní naplňte čisté umyvadlo či lavor vlažnou vodou, ve které rozpustíte čistící prostředek na jemné prádlo. Šatami ve vodě jemně pohybujte a věnujte zvýšenou pozornost znečištěním oblastem. Následně je oplachujte studenou vodou, dokud nebude zcela čistá.

Čistírna

Některé slavnostní róby snesou jen chemické suché čištění. Pokud jste i vy našli na štítku informaci, že šaty nesmíte prát v pračce ani ručně, raději je hned odneste do čistírny. Při jejich předávání zaměstnanců nezapomeňte upozornit na všechny vzniklé skvrny.

2. Jemnost, prosím!

Když na milovaných šatech najdeme neodbytnou skvrnu, nejraději bychom se jí zbavili co nejdříve a máme nutkání začít ji třít. To však může jemné látky nenávratně poškodit. Namísto toho naneste na místo znečištění šetrný odstraňovač skvrn či jemný čistící prostředek zředěný s vodou. Skvrnu následně jen jemně otírejte čistým hadříkem. Mimochodem, dnes už seženete i speciální přípravky na odstranění konkrétních původců znečištění, např. deodorantů a potu, olejových a mastných skvrn, ovoce, čokolády, vína či make-upu.

Tip: Jakýkoliv způsob čištění vždy nejprve vyzkoušejte na malé, nenápadné ploše šatů, abyste se ujistili, že nezpůsobí poškození.

3. Chce to trpělivost

Pokud jste si šaty ušpinili něčím, o čem víte, že z nich dostate jen opravdu těžko nebo je skvrna příliš zaschlá, nezapomeňte látku předem namočit spolu s odstraňovačem skvrn. Flek se tak uvolní a vy máte větší šanci na úspěch.

Tip: Nepodařilo se vám flek odstranit po prvním praní? Nezoufejte, nic není ztraceno. Celý postup zopakujte ještě jednou, případně vícekrát.

4. Pozor na sluneční světlo

Po vyprání šaty podle možností jemně vyždímejte a položte je na čistý suchý ručník, který vysaje přebytečnou vodu. Šaty je ideální sušit na vzduchu, ale pokud jsou jiné než bílé barvy, určitě mimo přímé sluneční záření. Mohl by totiž z háklivých materiálů společenských šatů nehezky vytáhnout barvu. Už vůbec není vhodné dát je do sušičky či na radiátor.

Tip: Pokud jsou šaty ze speciálního materiálu, který potřebujete vytvarovat do určité podoby, učiňte tak ještě dokud jsou vlhké.

5. Raději napařovat než žehlit

Napařovací žehlička je zázrak moderní doby! S trochou opatrnosti s ní bez obav vyrovnáte všechny materiály. Teplotu přizpůsobte háklivosti materiálu a oděv začněte napařovat nejprve z větší vzdálenosti. Čisté, suché a vyrovnané šaty uložte na suché a chladné místo bez vlhkosti a mimo přímé sluneční záření. Ideální je uložit je předtím do speciálního obalu.

Tip: Máte-li k dispozici jen klasickou žehličku, nastavte si nízkou teplotu a mezi žehličku a šaty položte tenkou čistou látku.

Praní podle materiálu

Satén

Celá staletí je synonymum vkusu a prestiže. Ale tak jemný materiál jako je satén vyžaduje i královské zacházení. Pokud se vám podařilo jej ušpinit, postupujte následovně: Čistý hadřík navlhčete mýdlovou vodou a skvrnu jemně vetřete zvenčí dovnitř. Použijte další - čistý, vlhký hadřík na opláchnutí oblasti a odstranění zbytků mýdla. Následně saténové šaty vyperte ručně – namočte je do vlažné vody smíchané s malým množstvím jemného čistícího prostředku. Pokud se skvrny přesto neumíte zbavit a chcete to risknout s pračkou, nastavte si cyklus pro jemné tkaniny bez odstředění a studenou vodu. Použijte šetrný tekutý prostředek. Pozor! Jakékoliv saténové oblečení perte vždy samostatně a obrácené naruby, abyste minimalizovali riziko poškrábání nebo poškození vnější vrstvy. Po vyprání položte na suchý ručník a přikryjte dalším. Následně šaty zavěste a nechte volně uschnout.

<<< Zlaté saténové šaty s rozparkem

Tyl

Oblíbený tyl je nejlepší prát ručně. Napusťte si teplou vodu o teplotě cca 40 °C a přidejte prací prášek na jemné tkaniny. Následně v ní tylové šaty jen jemně namáčejte, netřete je ani neždímejte! Potom věci opláchněte v čisté teplé vodě a následně ve studené s přídavkem aviváže. Šaty zavěste, například nad nějakou nádobu a nechte stéct. Potom je jemně protřepejte a opatrně vyrovnejte záhyby.

Smaragdové třpytivé tylové midi šaty >>>

Šifon

Oblíbený materiál pro splývavé a éterické šaty. Lehoučká látka vyrobená ze syntetických vláken není tak háklivá jako např. satén či hedvábí a není-li označeno jinak, můžete ji prát iv pračce. Je však třeba dodržet stejná pravidla jako u jiných společenských šatů: jemný cyklus, studená voda a šetrný prací prostředek. Převraťte je naruby a pro jistotu vložte do síťovaného sáčku. V žádném případě nepoužívejte aviváž, mohla by šifónové šaty poškodit. Nikdy je také nevěšte, dokud jsou mokré, protože by se mohly natáhnout.

<<< Malinové šifonové společenské šaty

Hedvábí

Pokud jste milovnicí tohoto exkluzivního materiálu, určitě si potrpíte na kvalitu oděvů a také k jejich čištění přistupujete přímo úměrně jejich ceně. Hedvábí je opravdu prémiová látka a pokud jste se nerozhodli pro čistírnu, zvolte ruční praní s přidáním speciálního přípravku určeného na hedvábí. Šaty nechte ve vodě pár minut, jemně jimi pohybujte a následně je opláchněte studenou vodou. Vždy zacházejte s hedvábím opatrně, aby si zachoval svůj luxusní vzhled. Pokud se vám ho touto metodou nepodařilo pořádně vyprat, přece jen zvažte předání hedvábných šatů do profesionální čistírny, která má zkušenosti s manipulací s jemnými tkaninami.

Tmavě modré plisované šaty >>>

Krajka

Jemná, křehká, ženská… při praní milované krajky je třeba dát velký pozor na zatržení látky. Praní v pračce může celkově narušit její strukturu. Namočte ji raději do vlažné vody s přípravkem určeným pro jemné tkaniny. Krajkové šaty neždímejte, vodu vytlačte stisknutím mezi dva ručníky a následně je vysušte položením na další suchý.

<<< Meruňkové krátké krajkové šaty

Samet

Plyšová látka s jemným vlasem je oblíbená zejména během chladnějších měsíců. Tento materiál se většinou doporučuje dát vyčistit do čistírny. Pro běžnou údržbu mezitím můžete sametové šaty pročesat kartáčkem k tomu určeným a následně je jemně napařit napařovací žehličkou. Případně nečistoty vyčistěte jen lokálně přiložením hadříku či houby namočené v rozředěném pracím prostředku určeném na jemné látky.

Černé sametové krátké šaty >>>

Pomoc z kuchyně: Zbavte se skvrn bez chemie

Octová voda

Účinná při odstraňování skvrn od mastných a olejových látek. Octová kyselina je rozkládá a tím usnadňuje jejich odstranění. Smíchejte stejné množství vody a běžného, případně jablečného kuchyňského octa. Do roztoku namočte čistý hadřík nebo ručník a opatrně pomocí kruhových pohybů naneste na skvrnu. Nechte působit alespoň 5 – 10 minut a opláchněte pod studenou vodou.

Pasta ze sody bikarbony

Absorbuje skvrny a neutralizuje pachy. Prášek, který máme doma snad všechny, pomůže odstranit většinu běžných skvrn včetně mastných. Smíchejte sodu bikarbonu s malým množstvím vody, abyste vytvořili pastu. Pomocí lžíce nebo stěrky ji vetřete přímo do skvrny. Nechte působit alespoň 15 – 30 minut. Po uplynutí času použijte k odstranění zaschlé pasty kartáč nebo ručník, případně vlhký ručník k odstranění zbytků.

Citrónová šťáva

Je účinná při odstraňování skvrn od ovoce, vína či potu. Kyselina v citrónové šťávě je pomáhá rozkládat a uvolnit z tkaniny. Vytlačte ji do misky, navlhčete čistý hadřík nebo ručník a jemně vetřete. Nechte působit alespoň 5 – 10 minut a opláchněte pod studenou vodou.

Solný zásyp

Pokud jste si šaty oblili červeným vínem, bude pro vás sůl opravdu nad zlato. Posypte skvrnu silnou vrstvou soli a nechte působit alespoň 10 – 15 minut. Během této doby by měla sůl absorbovat vlhkost a nečistoty z tkaniny. Následně ji odstraňte a je-li třeba, opláchněte teplou vodou.

Věříme, že se vám vaše šaty podařilo vyčistit tak, že vypadají jako nové a při nejbližší příležitosti je předvedete v celé kráse.

Pro více praktických tipů nás sledujte na Facebooku, Instagramu, Tiktoku a YouTube.

Zpět do obchodu